sobota, 17. januar 2015 Seminar MARA

V ponedeljek, 19. januarja 2015, bo ob 16.00 uri v prostorih Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanje v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP IAM, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

Naslov: Pomenska mreža (graf) 40,000 slovenskih besed

Predavatelj: Jure Zupan, Andrej Lajovic,  Kemijski inštitut, Ljubljana

Povzetek:

Predstavljena je mreža 23,000 glagolskih  in 35,000 samostalniških pomenov zbranih v enoten usmerjen graf z enim samim  vrhom in  58,000 končnimi listi (besedami). Računalniška aplikacija, ki bo med predavanjem prikazana, omogoča ogled celotne mreže in zasledovanja povezav besednih pomenov v vseh smereh. Bodisi od najširših pomenov (kot je n.pr.  izdelek/(stvaritev) do besede s povsem specificiranim pomenom (kot je n.pr.: predpražnik) ali pa pokaže vse pomenske povezave besede z več pomeni (kot je n.pr.: beseda 'konj') preko povezav (žival, človek, telovadno orodje, šahovska figura in uspeh) do vrha mreža.  Diskutirane bodo raziskovalne možnosti, ki jih taka mreža omogoča pri problemih matematične narave (lastnosti teorije grafov),  informatike (iskanje besedil z določenimi pomeni), uporabne lingvistike (pomoč pri prevajanju) in tudi programiranja v internetnem okolju. Uporabniki si mrežo lahko že pred predavanjem ogledajo (med predavanjem pa spremljajo) na svojih i-padih ali notesnikih)  na spletnem naslovu:
http://mreza.andrej.ad-vega.si diskusija med predavanjem bo zaželena.

Vabljeni!