četrtek, 4. februar 2016 Četrto predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2015/16

4. PREDAVANJE FAMNITOVIH IZLETOV V MATEMATIČNO VESOLJE 2015/16

Vljudno Vas vabimo, da se nam pridružite na 4. predavanju

DR. MARTINA RAIČA z naslovom

»O Gaussovi krivulji«,

ki bo potekalo

v sredo, 10. februarja 2016 ob 18h,

(Velika predavalnica UP FAMNIT, Glagoljaška 8, Koper).

Dr. Martin Raič (UL FMF, UP FAMNIT in IMFM) bo predaval o Gaussovi krivulji, ki je najbolj znan fenomen v statistiki: če naredimo histogram določene številske količine (kot je npr. telesna višina, zračni pritisk, sprememba tečaja), dostikrat opazimo, da sledi obliki, ki je znana kot Gaussova krivulja. Pojavlja pa se tudi še kje drugje, recimo v fiziki pri prevajanju toplote. Na izletu bomo spoznali, zakaj ta krivulja tako pogosto nastopa. Videli bomo, da do nje privede razmeroma preprost mehanizem, ki stoji za večino njenih pojavljanj. Videli pa bomo tudi, da je vendarle ne moremo privzeti kar vsevprek: ves čas se moramo zavedati, da je Gaussova krivulja tipično le idealizacija, resničnost pa je bolj ali manj drugačna.

O predavatelju:

Dr. Martin Raič se je po zaključeni srednji šoli vpisal na študij matematike v Ljubljani, kjer je leta 1995 diplomiral, leta 1998 magistriral in leta 2006 doktoriral. Že od leta 1994 vodi vaje iz najrazličnejših matematičnih predmetov, od leta 2007 naprej pa tudi predava. Zaposlen je na Univerzi v Ljubljani ter dopolnilno na Univerzi na Primorskem in Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko. Njegovo raziskovalno področje je teorija verjetnosti, natančneje aproksimacija z Gaussovo porazdelitvijo po Steinovi metodi. S tega področja je napisal več znanstvenih člankov, ki so izšli v mednarodno priznanih revijah.

Vljudno Vas vabimo na dogodek in Vas obenem naprošamo za pošiljanje vabila tudi drugim morebitnim zainteresiranim.

Veseli bomo vaše družbe.

Več o 7. ciklu Izletov v matematično vesolje: http://matematicni-izleti.famnit.upr.si/sl/