petek, 25. november 2016 Akad. prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon gost Univerze na Primorskem

Univerza na Primorskem in Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje, Bruselj

vabita na predavanje z naslovom

MODERN GEOMETRY, FROM LOCAL TO GLOBAL,
FROM SMOOTH TO ROUGH, FROM STATIC TO DYNAMIC

Predavatelj: akad. prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon (CNRS – IHÉS)

Predavanje bo v predavalnici BURJA 1, UP FHŠ (Titov trg 5, Koper)
v četrtek, 1. 12. 2016 ob 15.00.

Profesor Jean-Pierre Bourguignon je bil med leti 1994 in 2013 direktor Inštituta za napredne znanstvene študije (Institut des Hautes Études Scientifiques - IHÉS) iz okolice Pariza, Francija. Mednarodni raziskovalni inštitut je nastal kot evropsko zrcalo Inštituta za napredne študije v Princetonu (Institute for Advanced Study in Princeton). Profesor Bourguignon je bil tudi prvi predsednik odbora ERC za začetne projekte na področju matematike.

Po izobrazbi je matematik, vseskozi pa je deloval na Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Med leti 1986–2012 je bil profesor na École polytechnique. Od leta 1990 do 1992 je bil predsednik Société Mathématique de France, nato pa predsednik Evropskega matematičnega združenja (1995–1998). Med leti 2002 in 2006 je bil član odbora organizacije EuroScience, od l. 2004 pa je deloval tudi v odboru EuroScience Open Forum (ESOF). Od leta 2014 je predsednik Evropskega raziskovalnega sveta (ERC).

Profesor Bourguignon je leta 1987 prejel Prix Paul Langevin, Pariška akademija znanosti (Académie des Sciences de Paris) pa mu je leta 1997 podelila nagrado Prix du Rayonnement Français za področje matematičnih znanosti in fiziko. Je zunanji član španske kraljeve akademije znanosti. Leta 2005 so ga izvolili za častnega člana Londonskega matematičnega društva. Deloval je tudi kot tajnik matematične sekcije Academia Europaea. Leta 2008 je postal častni doktor japonske univerze Keio, leta 2011 pa še častni doktor kitajske univerze Nankai.

(Vir fotografije: pikasle.com)